NRD Начало
Събота, 23 Ноември 2024
Начало Тонът на времето Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
3162
Тонът на времето

Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали.  И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми

| 11 Септември 2024, 08:00 ч.
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Снимка © СФАФ

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

Милен Киров е пианист, композитор, продуцент, професор и доктор по музика. Живее в Калифорния от 26 години, преподава теория, солфеж, хармония, пиано и композиция в Лос Анджелис Сити Колидж. 

Авторските му композиции за соло пиано, джаз формации и камерни групи, които представя на концерти в САЩ и Европа, съчетават традициите на европейската класическа музика, американския джаз и българския фолклор.

Роден е в Пловдив в семейство на фолклорни изпълнители и преподаватели. Баща му Тодор Киров е професор по гъдулка в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив, бил е и декан на департамента по фолклор. Майка му е певица и тамбуристка.

Когато е на 11 години, родителите му купуват кийборд и така се запалва по блуса и джаза. Изучава специалност пиано в Пловдивската академия, а след това завършва музикално образование в САЩ, където получ

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.

Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски. 

Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талан

Филмът "Стажантът", в който Себастиян Стан играе ролята на младия Доналд Тръмп, а актрисата Мария Бакалова е в ролята на първата му съпруга Ивана, вече има дистрибутор и ще излезе по кината в Северна Америка в навечерието на президентските избори в САЩ, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.

Премиерата на "Стажантът" бе на кинофестивала в Кан и оттогава  се опитва да привлече интереса на дистрибуторите. Компания Briarcliff Entertainment ще пусне филма по кината в САЩ и Канада на 11 октомври, броени седмици преди американците да гласуват за президент на 5 ноември.

Датско-иранският режисьор Али Абаси си бе поставил за цел "Стажантът" да е на екран преди изборите в САЩ. След като големите студия и разпространители предпочетоха да не се ангажират с филма, Абаси се оплака в началото на месец юни в социалната мрежа "Екс", че "по някаква причина определени властимащи хора в таз

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Български камерен оркестър – Добрич с диригент Арто Чифчиян ще изнесе есенен концерт на 15 октомври в Огледална зала “Нели Божкова” в града, информират от Община Добрич.

Първо в програмата публиката ще чуе Хорал от Йохан Себастиан Бах. Композиторът включва няколко пъти в творчеството си протестантското песнопение „Ела, Спасителю на езичниците“. След като написва две църковни кантати по този текст, той за последен път се връща към тази тема в края на живота си през 1748 година в Лайпциг. Тогава Хоралът е преработен само за орган.

Италианският композитор Оторино Респиги аранжира Хорала за струнен оркестър. Това  провокира да се напишат варианти и от други композитори – Феручо Бузони, Макс Регер, Владимир Хоровиц.

На концерта публиката ще може да чуе “Адажио” на Антон Веберн и Концерт за струнен оркестър /Октет/

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две. С възпитаниците от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ ще работят режисьорката и преподавател в НАТФИЗ Радостина Нейкова и режисьорът и директор на международния фестивал „Монстра“ в Португалия Фернандо Галрито. Работилница за по-малките ще води Антон Жеков.

В програмата има лекции и срещи с гости на фестивала, както и ежегодната изложба със студентско изкуство на възпитаниците на Нов български университет. Освен нея, тази година ще се представят и плакати на филми, взели Гран при през годините. 

По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито е съставено от носители на Гран при и големи награди през годините. В него влиза аниматорката и преподавател Леа Видакович, позната със своите арт инсталации, които я вдъхновяват да започне да се занимава и със стоп-моушън анимация. Тя е носител на Гран при през 2023 г. за своя филм „Семеен портрет”. В журито е и френският аниматор Пол Ма, който се занимава и с графичен дизайн и специални ефекти в киното. Също награждаван с Гран при във Варна за своя филм „Безценен” през 2021 г. Другият представител на комисията е естонският режисьор и художник Прийт Пярн, който има богат опит и множество награди, като във Варна е отличен през 1985 г. за „Тайм аут”. Техен колега в журито е и французинът Борис Лабе, който съчетава дигиталните движещи се картинки и класическите анимационни техники, заслужил Гран при през 2019 г. за „Падението”. Българският член на журито е Йоана Атанасова, която има призове от СФАФ за най-добър български филм и на Съюза на българските художници. Тя е носител и на три награди на Съюза на българските филмови дейци за 2024 г. Атанасова е художник, режисьор и преподавател в Нов български университет. 

Диско фест с музиката на 90-те организират в Априлци, съобщиха от пресцентъра на община Априлци.

Събитието ще се състои на 16 и 17 август в парка на кв. Острец, в полите на вр. Марагидик в планинския град. Организатор на мероприятието е Община Априлци.

Посетителите на двудневния фестивал ще могат да чуят популярни български песни от 90-те години на миналия век.

Сред гост-изпълнителите са Росица Кирилова, братя Аргирови и Илия Ангелов от „Диана Експрес“. Певицата Илиана Росини и диджейте Емил Йорданов и Васко Громков също ще забавляват публиката.

Изложба, която разказва за миналото на читалищното дело в Костенец беше открита в читалище „Прогрес - 1907“ в града. Тя е озаглавена „Назад във времето“. В нея могат да се видят пишещи машини, грамофонни плочи, вестници, картички, както и предмети от бита на костенската аристокрация. Това разказаха служителите в културната институция Юлия Ангелова и Каталина Ненковска. 

Те посочиха, че са решили да я подредят по случай празника на Костенец. Всички желаещи могат да видят изложбата в рамките на два дни.  

Това е втората изложба която бе открита днес в града. Първо бе показана фотоизложбата „Костенец не е от вчера“. 

Пред сградата бяха показани и ретро автомобили и мотоциклети, докара специално за изложбата. Около 100 са подредените експонати. 

Камерен концерт в първо студио на БНР ще почете три годишнини, които се отбелязват през 2024 г. На 20 ноември, сряда, ще прозвучи музика по повод 100-годишнината на от рождението на Георги Тутев и Константин Илиев, както и на 90-годишнината на доайена сред българските композитори акад. Васил Казанджиев, информират от БНР.

По думите им на сцената ще са признати музиканти от различни генерации, обединени от идеята чрез авторската музика на тримата големи композитори да почетат значимия им принос за популяризирането на съвременната българска музика и съизмеримото им място в европейското и световно музикално творчество.

В концерта ще участват Надежда Цанова, Маргарита Илиева, Явор Желев, Мария Черноокова, Светлана Анчева, Негина Стоянова Теодора Атанасова, Магдалена Желева, Катерина Дякова и „Тайният оркестър

Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен. 

Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас. 

В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.

Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.

„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог

Хората в Панагюрище бяха много емоционални, казаха група "Молец" след концерта за откриването на Международния фестивал по фойерверки вчера.

"В това участие като във всеки лайф се усети емоцията. Хората в Панагюрище бяха много емоционални и си изкарахме много добре.  Подготвяме най-големия проект, който е в "Арена София", ноември месец, най-голямата зала в България, която може  да се напълни. Май се оказа, че сме най-младите артисти в страната, които се осмеляват да я обявят. Ще направим шоу, което не е виждано, казаха изпълнителите от група "Молец", които бяха част от програмата за откриването на Международния фестивал по фойерверки в града.

Програмата започна с концерти на Надежда Ковачева и Стойко Шопов, група "Молец" и група Deep Zone Project. "Състезателната програма започва с шоуто на отбора от Франция.

Днес в музикалната програма ще участват Но

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Портрет на поета Артюр Рембо, нарисуван от неговия любовник Пол Верлен на неизвестна дата, ще бъде продаден на търг в Париж на 2 декември, предаде АФП. Първоначалната оценка на тв ...
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Скарлет Йохансон е една от най-разпознаваемите актриси в света. През 2018 и 2019 г. става най-високоплатената актриса и е включвана многократно в списъка на „Форбс“. П ...
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Мултиплатиненият рапър, текстописец и продуцент Ръс (Russ) пристига в София, в зала 3 на НДК, на 10 декември, съобщават организаторите от Fest Team. С над 10 години активно творче ...
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Вечните хитове на Лили Иванова огласиха тази вечер Сандански. Точно в 20:00 часа в препълнената зала на Дома на културата примата на българската естрада беше посрещната от своите п ...
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Щастлив съм, защото исках да създам филм, който да вълнува публиката и да бъде подходящ за цялото семейство. От емоциите на зрителите виждам, че сме постигнали целта. Думите са на ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черупки" бяха представени тази вечер в Българския културно-информационен център в Скопие. „Вярвам ...
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Рядка картина на Караваджо, изтерзания гений на светлосянката (киароскуро), ще бъде изложена за първи път в музей в Рим, който я е получил като изключителен заем от частна колекция ...
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
„Несломен“ е първият трак от новия албум на Димитър & Христо. В него се смесва вече утвърдения стил на дуета с малко по-неочаквано амплоа, информират от SingSong So ...
Шопен и Лист звучат в рецитал на Людмил Ангелов от „Европейски музикален фестивал“
Клавирен рецитал на Людмил Ангелов е следващото събитие от 24-тия „Европейски музикален фестивал“ в София. На 30 ноември пианистът излиза на сцената на зала „Бълг ...
Съпруги бъркат мъжете си, слуги не познават господарите си
На 29 ноември е премиерата на „Комедия от грешки“. Представлението на театър „София“ ще се играе на сцената на „Театро отсам канала“, информират ...
Тикер в 14:00 ч.
Фотографска изложба "Босилеград преди и сега" и документалният филм "Твърди черу ...
Начало Тонът на времето
3162
Тонът на времето

Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите.Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали.

| 11 Септември 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Снимка © СФАФ

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

Милен Киров е пианист, композитор, продуцент, професор и доктор по музика. Живее в Калифорния от 26 години, преподава теория, солфеж, хармония, пиано и композиция в Лос Анджелис Сити Колидж. 

Авторските му композиции за соло пиано, джаз формации и камерни групи, които представя на концерти в САЩ и Европа, съчетават традициите на европейската класическа музика, американския джаз и българския фолклор.

Роден е в Пловдив в семейство на фолклорни изпълнители и преподаватели. Баща му Тодор Киров е професор по гъдулка в Академията за музикално и танцово изкуство (АМТИИ) в Пловдив, бил е и декан на департамента по фолклор. Майка му е певица и тамбуристка.

Когато е на 11 години, родителите му купуват кийборд и така се запалва по блуса и джаза. Изучава специалност пиано в Пловдивската академия, а след това завършва музикално образование в САЩ, където получ

"Любовта и щастието не са нещо, което можете да имате веднъж в живота, да ги сложите в джоба си и да кажете, че са там завинаги…Трябва да се грижите за всичко. Това е философия. Уважавате живота си, уважавате публиката и пеенето си. Всичко това ми позволи да оцелея дълго време", казва пред "Грийк рипортър" през 2018 г. певицата Нана Мускури. Днес тя отбелязва своя 90-и юбилей.

Изпълнителката, която на сцената винаги се появява с емблематичните си очила с черни рамки, има записани около 1500 песни на 12 езика в 200 албума. Продадени са над 300 млн. копия в цял свят. Мускури пее на гръцки, английски, немски, нидерландски, френски, италиански, каталонски, испански, иврит, мандарин, маорски. 

Певицата, чието рождено име е Йоанна, но още от детските си години е наричана Нана, се появява на този свят на 13 октомври 1934 г. в Ханя, остров Крит. Музикалният й талан

Филмът "Стажантът", в който Себастиян Стан играе ролята на младия Доналд Тръмп, а актрисата Мария Бакалова е в ролята на първата му съпруга Ивана, вече има дистрибутор и ще излезе по кината в Северна Америка в навечерието на президентските избори в САЩ, съобщиха Асошиейтед прес и АФП.

Премиерата на "Стажантът" бе на кинофестивала в Кан и оттогава  се опитва да привлече интереса на дистрибуторите. Компания Briarcliff Entertainment ще пусне филма по кината в САЩ и Канада на 11 октомври, броени седмици преди американците да гласуват за президент на 5 ноември.

Датско-иранският режисьор Али Абаси си бе поставил за цел "Стажантът" да е на екран преди изборите в САЩ. След като големите студия и разпространители предпочетоха да не се ангажират с филма, Абаси се оплака в началото на месец юни в социалната мрежа "Екс", че "по някаква причина определени властимащи хора в таз

Семеен фестивал “Маргаритка: Герои с мисия” ще има в София на 14 септември, на площад „Бански“, съобщават организаторите.

„Правим този фестивал, защото знаем, че всички деца трябва да са равни, а приемствеността е усмивка. Провокирани сме от грубостта и липсата на уважение и възпитание в елементарната комуникация на съвременното общество и се обръщаме към българските семейства с малки деца през езика на изкуството. Универсалният език на изкуството дава възможност да общуваме без думи и точно през музика, театър, танци и приложни занимания всички деца еднакво лесно могат да разберат силата на приемствеността”, казват Виктория Величкова и Яна Липованска.

В програмата са включени сценични изяви, които са преведени на жестов език, работилници за развиване на фината мотор

Български камерен оркестър – Добрич с диригент Арто Чифчиян ще изнесе есенен концерт на 15 октомври в Огледална зала “Нели Божкова” в града, информират от Община Добрич.

Първо в програмата публиката ще чуе Хорал от Йохан Себастиан Бах. Композиторът включва няколко пъти в творчеството си протестантското песнопение „Ела, Спасителю на езичниците“. След като написва две църковни кантати по този текст, той за последен път се връща към тази тема в края на живота си през 1748 година в Лайпциг. Тогава Хоралът е преработен само за орган.

Италианският композитор Оторино Респиги аранжира Хорала за струнен оркестър. Това  провокира да се напишат варианти и от други композитори – Феручо Бузони, Макс Регер, Владимир Хоровиц.

На концерта публиката ще може да чуе “Адажио” на Антон Веберн и Концерт за струнен оркестър /Октет/

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две. С възпитаниците от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ ще работят режисьорката и преподавател в НАТФИЗ Радостина Нейкова и режисьорът и директор на международния фестивал „Монстра“ в Португалия Фернандо Галрито. Работилница за по-малките ще води Антон Жеков.

В програмата има лекции и срещи с гости на фестивала, както и ежегодната изложба със студентско изкуство на възпитаниците на Нов български университет. Освен нея, тази година ще се представят и плакати на филми, взели Гран при през годините. 

Диско фест с музиката на 90-те организират в Априлци, съобщиха от пресцентъра на община Априлци.

Събитието ще се състои на 16 и 17 август в парка на кв. Острец, в полите на вр. Марагидик в планинския град. Организатор на мероприятието е Община Априлци.

Посетителите на двудневния фестивал ще могат да чуят популярни български песни от 90-те години на миналия век.

Сред гост-изпълнителите са Росица Кирилова, братя Аргирови и Илия Ангелов от „Диана Експрес“. Певицата Илиана Росини и диджейте Емил Йорданов и Васко Громков също ще забавляват публиката.

Изложба, която разказва за миналото на читалищното дело в Костенец беше открита в читалище „Прогрес - 1907“ в града. Тя е озаглавена „Назад във времето“. В нея могат да се видят пишещи машини, грамофонни плочи, вестници, картички, както и предмети от бита на костенската аристокрация. Това разказаха служителите в културната институция Юлия Ангелова и Каталина Ненковска. 

Те посочиха, че са решили да я подредят по случай празника на Костенец. Всички желаещи могат да видят изложбата в рамките на два дни.  

Това е втората изложба която бе открита днес в града. Първо бе показана фотоизложбата „Костенец не е от вчера“. 

Пред сградата бяха показани и ретро автомобили и мотоциклети, докара специално за изложбата. Около 100 са подредените експонати. 

Камерен концерт в първо студио на БНР ще почете три годишнини, които се отбелязват през 2024 г. На 20 ноември, сряда, ще прозвучи музика по повод 100-годишнината на от рождението на Георги Тутев и Константин Илиев, както и на 90-годишнината на доайена сред българските композитори акад. Васил Казанджиев, информират от БНР.

По думите им на сцената ще са признати музиканти от различни генерации, обединени от идеята чрез авторската музика на тримата големи композитори да почетат значимия им принос за популяризирането на съвременната българска музика и съизмеримото им място в европейското и световно музикално творчество.

В концерта ще участват Надежда Цанова, Маргарита Илиева, Явор Желев, Мария Черноокова, Светлана Анчева, Негина Стоянова Теодора Атанасова, Магдалена Желева, Катерина Дякова и „Тайният оркестър

Искам да накарам хората да се усмихват на истории, запечатани в кадри, точно както една хубава песен. 

Това каза композиторът Стефан Диомов на своята фотоизложба на открито „Там, някъде на юг…“ пред Културен център „Морско казино“ в Бургас. 

В експозицията, която включва 24 фотографии, Маестрото разказва за своите впечатления от пътуванията си до южните Сейшелски острови, Мавриций, Мадагаскар и остров Реюнион през погледа на обектива. Това е десетата поредна изложба на Диомов.

Гледката е толкова красива, виждам само и единствено красиви усмивки, обърна се с благодарност към публиката маестро Стефан Диомов. Преди премиерата на авторския си филм, Диомов разказа за приключенията до африканските острови. Сред историите е за 160-годишната костенурка, живееща на остров Мадагаскар, която Диомов нарича сър Джеймс.

„Личността на Стефан Диомов буди у нас ог

Хората в Панагюрище бяха много емоционални, казаха група "Молец" след концерта за откриването на Международния фестивал по фойерверки вчера.

"В това участие като във всеки лайф се усети емоцията. Хората в Панагюрище бяха много емоционални и си изкарахме много добре.  Подготвяме най-големия проект, който е в "Арена София", ноември месец, най-голямата зала в България, която може  да се напълни. Май се оказа, че сме най-младите артисти в страната, които се осмеляват да я обявят. Ще направим шоу, което не е виждано, казаха изпълнителите от група "Молец", които бяха част от програмата за откриването на Международния фестивал по фойерверки в града.

Програмата започна с концерти на Надежда Ковачева и Стойко Шопов, група "Молец" и група Deep Zone Project. "Състезателната програма започва с шоуто на отбора от Франция.

Днес в музикалната програма ще участват Но

По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито е съставено от носители на Гран при и големи награди през годините. В него влиза аниматорката и преподавател Леа Видакович, позната със своите арт инсталации, които я вдъхновяват да започне да се занимава и със стоп-моушън анимация. Тя е носител на Гран при през 2023 г. за своя филм „Семеен портрет”. В журито е и френският аниматор Пол Ма, който се занимава и с графичен дизайн и специални ефекти в киното. Също награждаван с Гран при във Варна за своя филм „Безценен” през 2021 г. Другият представител на комисията е естонският режисьор и художник Прийт Пярн, който има богат опит и множество награди, като във Варна е отличен през 1985 г. за „Тайм аут”. Техен колега в журито е и французинът Борис Лабе, който съчетава дигиталните движещи се картинки и класическите анимационни техники, заслужил Гран при през 2019 г. за „Падението”. Българският член на журито е Йоана Атанасова, която има призове от СФАФ за най-добър български филм и на Съюза на българските художници. Тя е носител и на три награди на Съюза на българските филмови дейци за 2024 г. Атанасова е художник, режисьор и преподавател в Нов български университет. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Портрет на Артюр Рембо, нарисуван от Пол Верлен, ще бъде продаден на търг
Скарлет Йохансон празнува юбилея си заедно със своя брат близнак
Рапърът Ръс ще има концерт у нас
Лили Иванова: Този концерт беше по-специален
Мартин Геновски: Исках да създам филм, който да вълнува публиката и да е за цялото семейство
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
Антония Велева: Вярвам, че всеки може да се поучи за това как се обича България
Творчески отражения
Рядка картина на Караваджо ще бъде показана за първи път в Рим
Под прожектора
Димитър & Христо представят първия си албум с концерт
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.