NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Тонът на времето Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
3126
Тонът на времето

Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали.  И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми

| 11 Септември 2024, 08:00 ч.
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Снимка © СФАФ

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

Фотодокументална изложба „Призванието да бъдеш кмет“ ще бъде представена по повод 90 години от назначаването на инж. Иван Иванов за кмет на София.

Откриването е на 16 септември в Столичната библиотека, съобщават организаторите.

Експозицията е в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и представя различни аспекти от дейността на инж. Иванов като кмет, както и политиките му в сферата на културата, образованието, здравеопазването и градоустройството.

В изложбата са включени карикатурни ескизи от вестниците „Дневник“, „Заря“, „Утро“ и др. от 1938 г., които показват отзвука от присъединяването на околните села към София и сформирането на Столична голяма община, разказват от библиотеката.

По думите им интерес представляват автентичните документи от фонда на библиотеката на София - „Отчети и бю

Парижкото кабаре "Мулен Руж" отпразнува официално поставянето на новите си перки, съобщиха АФП и АП. Знаменитата "мелница" привлича 600 000 посетители всяка година. 

Очаква след седмица покрай кабарето да премине олимпийският огън. 

Четирите перки, които заместиха падналите в края на април т.г., са смес от стомана и алуминий. Така хълмът Монмартър си възвърна любимия на туристите вид. Новите перки все още не се въртят. 

Откриването на новите перки беше придружено от шампанско и танци в средата на булеварда. Двайсет танцьори представиха знаменития канкан пред 500 зрители и минувачи. 

Известното кабаре работи от 6 октомври 1889 г. През тази година "Мулен Руж" навършва 135 години.     

Повече от десет години търговищкият хор „Родна песен“ разучава песни на китайски език. Изпълнения на седем от тях бяха включени в програмата на формацията при представянето им в 17-тото издание на Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това разказа художественият ръководител и диригент на хора Красимира Коларова по време на пресконференция дни след завръщането в родния град. 

Стана ясно, че смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ е първият състав от България, участвал в престижния форум от учредяването му през 1992 г. до сега. Фестивалът се провежда на всеки две години.

Председателят на сдружение „Приятели на Китай“ в Търговище Румен Новаков, който е дългогодишен хорист, каза, че поканата за участие на „Родна песен“ в международния хоров фестивал е отправена още

Мистерията и свободата са двете основни неща, които винаги са ме интересували в изкуството. Изкуство, в което няма мистерия, свобода или дух, не може да докосва човешкото сърце. А ние излизаме на сцената точно за сърцето и душата. Това заяви в интервю диригентът Йордан Камджалов часове преди първата среща на новия му музикален спектакъл "Мистерия и свобода" с публиката на Бургас, която предстои тази вечер в Летния театър.  

"Мистерия и свобода" е описван като музикална смесица от класика, фолклор и романси, но Камджалов предпочита да определя съчетанието като органична спойка, в която всичко е съчетано по безпрецедентен начин. 

"Трудно е да се опише с думи - трябва да се чуе. Има класика от цяла Европа с произведения на Паганини, Вивалди, Сарасате, Брамс. Ще бъдат изпълнени и руски романси, българска фолклорна музика, но също така джаз, суинг. Резултатът

Изложба акварел и масло, посветена на 160 години от рождението на Петър Дънов – Учителя беше открита в столичната галерия „Контраст“ днес. Автор на експозицията е художникът Сашо Георгиев. 

Тя ще бъде достъпна в периода от 10 юли до 24 юли.

Вдъхновението на творбите са различни стихове и практики от учението на Петър Дънов. „В процеса на създаване на картините цялото учение на Петър Дънов беше вдъхновяващо. Животът става съвсем по-различен, дните - по-лесни за вършене на ежедневните неща, а също и да приемем нашите слабости, да се вгледаме в себе си, а не само в другите. Дава ни сила да работим върху тях. Човекът е недовършена картина, а постоянно трябва да работи върху себе си и да се развива“, каза художникът Сашо Георгиев .

„Да съм последовател на Дънов е голямо щастие за мен. Това е едно учение, чрез което моят живот се промени. Преди това всичко вървеше

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две. С възпитаниците от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ ще работят режисьорката и преподавател в НАТФИЗ Радостина Нейкова и режисьорът и директор на международния фестивал „Монстра“ в Португалия Фернандо Галрито. Работилница за по-малките ще води Антон Жеков.

В програмата има лекции и срещи с гости на фестивала, както и ежегодната изложба със студентско изкуство на възпитаниците на Нов български университет. Освен нея, тази година ще се представят и плакати на филми, взели Гран при през годините. 

По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито е съставено от носители на Гран при и големи награди през годините. В него влиза аниматорката и преподавател Леа Видакович, позната със своите арт инсталации, които я вдъхновяват да започне да се занимава и със стоп-моушън анимация. Тя е носител на Гран при през 2023 г. за своя филм „Семеен портрет”. В журито е и френският аниматор Пол Ма, който се занимава и с графичен дизайн и специални ефекти в киното. Също награждаван с Гран при във Варна за своя филм „Безценен” през 2021 г. Другият представител на комисията е естонският режисьор и художник Прийт Пярн, който има богат опит и множество награди, като във Варна е отличен през 1985 г. за „Тайм аут”. Техен колега в журито е и французинът Борис Лабе, който съчетава дигиталните движещи се картинки и класическите анимационни техники, заслужил Гран при през 2019 г. за „Падението”. Българският член на журито е Йоана Атанасова, която има призове от СФАФ за най-добър български филм и на Съюза на българските художници. Тя е носител и на три награди на Съюза на българските филмови дейци за 2024 г. Атанасова е художник, режисьор и преподавател в Нов български университет. 

Държавен куклен театър (ДКТ) - Сливен открива новия театрален сезон 2024-2025 с премиера на спектакъла "Маугли" по Ръдиард Киплинг, съобщиха от културният институт.

Премиерата ще се състои на 15 септември на сцената на ДКТ - Сливен.

Сценарият е на Стефан Белов, режисурата - на Бисерка Колевска, сценография - Наталия Гочева, музика - Сара Чакърова, хореография - Милен Данков, текст на стихове - Цветомира Цонева. Участват актьорите Андрей Иванов, Вангел Апостолов, Виктория Иванова, Георги Янев, Миглена Господинова, Росен Иванов, Силвана Петрова, Теодора Попова-Лазарова, Яница Халачева.

Това е една забавна история за човешките взаимоотношения с разнообразни и ярки характери, облечени в кожата на животни от джунглата, посочват от театъра. Езикът е езопов, като на басня. Това прави историята забавна и достъпна за децата.

Приказката е „за малки и големи

Авторите на продукцията „Джон Уик“ подготвят нов сериал, озаглавен John Wick: Under the High Table, съобщи „Холивуд репортър“. 

Киану Рийвс, който изигра главната роля в четирите филма, и режисьорът Чад Стахелски са сред изпълнителните продуцентите на сериала, по който работи студио „Лайънсгейт“. Робърт Ливайн, един от създателите на сериала The Old Man с Джеф Бриджис, е сценарист на проекта.

Стахелски, който е режисьор на четирите игрални филма за „Джон Уик“, ще режисира пилотния епизод на новата продукция. 

John Wick: Under the High Table ще бъде вторият телевизионен сериал от поредицата „Джон Уик“. През 2023 г. се излъчи предисторията на поредицата в минисериала The Continental: From the World of John Wick.  

Описанието на новия сериал обещава съчетание на ново и старо, както и да позиционира вселената на Уик в нова епоха. 

Попрок групата Touch `n Go към Военновъздушните сили на САЩ в Европа ще изнесе безплатен концерт в Ямбол на 28 август, съобщиха от пресслужбата на общината.

Изявата е част от турне в четири града в страната, включително Димитровград, Бургас и Созопол.

Събитието в Ямбол е с начален час 19:00 на площад „Освобождение” пред Културно-информационен център „Безистен”.

Създадената през 1976 г. Touch`n Go има участия в концерти и фестивали в цяла Европа, Югозападна Азия и Африка. Репертоарът им включва най-доброто от рок, кънтри, поп и R&B музиката, покриващи широк спектър на американската популярна музика.

За концерта си в Ямбол съставът е подготвил песни на легендарни изпълнители и групи като Фил Колинс, "Ийгълс“, Пол Саймън, Карлос Сантана, "АББА“, Арета Франклин, Елвис Пресли, Нена и др., съобщиха още от общинския прес

Градската художествена галерия във Варна представя проекта „Ефектът Люксембург“ на базираните в Истанбул художници Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез.

Експозицията включва живопис, паравани и асамблаж от различни периоди на творчеството им.

Авторите имат творческо сътрудничество, започнало по време на студентските им години в Художествената академия “Мимар Синан” в Истанбул. Свърза ги и България, където са родени през 70-те години на ХХ век - Сами през 1973 г. в Силистра, а Сюнмез - през 1978 г. в Пловдив. Двамата работят както в Турция, така и у нас, и имат самостоятелни и колективни изяви в Турция, България, Австрия, както и творческо присъствие във Франция.

Изложбата показва техните различни артистични практики в диалог. И двамата творци са заинтригувани от темата за трансформацията на личните и колективни преживявания. Картините, параваните и асамблажите на Сюнмез -

Общо 37 български и 19 чуждестранни филми са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856“, където ще бъдат представени кинолентите. 

Филмите от чужбина, включени в конкурсната програма, са от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия. „Богатото тематично разнообразие представя сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, с войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство и др. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се съревновават в конкурсната програма. Петима от тях ще спорят за приза най-добър филм на млад автор (до 30 години). Популяризирането на фестивала в училищата провоки

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Немският творец Аксел Зомер, с псевдонима Лео Зограф, представя в Ловеч изложба със светлинна фотография, която е нарекъл „Танцуващият с фотоапарат“. В художествена га ...
Международен фестивал по фойерверки
В продължение на три дни – 20, 21 и 22 септември, в Панагюрище ще се проведе поредното издание на Международния фестивал по фойерверки. Във всяка една от вечерите ще има и ко ...
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Есенното, 24-о издание на столичния „Европейски музикален фестивал“ представя поредица от събития през следващите три месеца, съобщават от „Кантус фирмус“. ...
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Инсталация, пресъздаваща разпада на обществото, ще бъде позиционирана в „Квадрат 500“. Автор на произведението „Фрагментация“ е Драгомир Костадинов – ...
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
Българското MP-Studio е сред петте студиа, поканени за участие в най-голямото събитие за видеомапинг в света – iMapp, в Букурещ. Негово произведение ще преобрази втората най- ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Тонът на времето
3126
Тонът на времето

Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите.Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали.

| 11 Септември 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Варна посреща 20-ото издание на Световния фестивал на анимационния филм
Снимка © СФАФ

Световният фестивал на анимационния филм (СФАФ) ще има своето 20-то издание от 11 до 15 септември във Варна, съобщават организаторите. Избрани филми от жанра ще бъдат показани във Фестивалния и конгресен център в града. За фестивала са селектирани над 70 заглавия в 7 категории, сред които най-очаквани според екипа са късометражната и студентската секции, където има заглавия, наградени на много международни фестивали. 

И тази година форумът показва в отделни категории хорър и еротични филми. Той ще предложи още и детски заглавия за най-малките зрители. Освен международната, фестивалът има и селекция от родни анимации, създадени през последните две години.

Фотодокументална изложба „Призванието да бъдеш кмет“ ще бъде представена по повод 90 години от назначаването на инж. Иван Иванов за кмет на София.

Откриването е на 16 септември в Столичната библиотека, съобщават организаторите.

Експозицията е в партньорство с Държавна агенция „Архиви“ и представя различни аспекти от дейността на инж. Иванов като кмет, както и политиките му в сферата на културата, образованието, здравеопазването и градоустройството.

В изложбата са включени карикатурни ескизи от вестниците „Дневник“, „Заря“, „Утро“ и др. от 1938 г., които показват отзвука от присъединяването на околните села към София и сформирането на Столична голяма община, разказват от библиотеката.

По думите им интерес представляват автентичните документи от фонда на библиотеката на София - „Отчети и бю

Парижкото кабаре "Мулен Руж" отпразнува официално поставянето на новите си перки, съобщиха АФП и АП. Знаменитата "мелница" привлича 600 000 посетители всяка година. 

Очаква след седмица покрай кабарето да премине олимпийският огън. 

Четирите перки, които заместиха падналите в края на април т.г., са смес от стомана и алуминий. Така хълмът Монмартър си възвърна любимия на туристите вид. Новите перки все още не се въртят. 

Откриването на новите перки беше придружено от шампанско и танци в средата на булеварда. Двайсет танцьори представиха знаменития канкан пред 500 зрители и минувачи. 

Известното кабаре работи от 6 октомври 1889 г. През тази година "Мулен Руж" навършва 135 години.     

Повече от десет години търговищкият хор „Родна песен“ разучава песни на китайски език. Изпълнения на седем от тях бяха включени в програмата на формацията при представянето им в 17-тото издание на Китайския хоров фестивал и конкурс с международно участие - China International Chorus Festival CICA. Това разказа художественият ръководител и диригент на хора Красимира Коларова по време на пресконференция дни след завръщането в родния град. 

Стана ясно, че смесен хор „Родна песен“ при Образцово народно читалище (ОНЧ) „Напредък – 1864“ е първият състав от България, участвал в престижния форум от учредяването му през 1992 г. до сега. Фестивалът се провежда на всеки две години.

Председателят на сдружение „Приятели на Китай“ в Търговище Румен Новаков, който е дългогодишен хорист, каза, че поканата за участие на „Родна песен“ в международния хоров фестивал е отправена още

Мистерията и свободата са двете основни неща, които винаги са ме интересували в изкуството. Изкуство, в което няма мистерия, свобода или дух, не може да докосва човешкото сърце. А ние излизаме на сцената точно за сърцето и душата. Това заяви в интервю диригентът Йордан Камджалов часове преди първата среща на новия му музикален спектакъл "Мистерия и свобода" с публиката на Бургас, която предстои тази вечер в Летния театър.  

"Мистерия и свобода" е описван като музикална смесица от класика, фолклор и романси, но Камджалов предпочита да определя съчетанието като органична спойка, в която всичко е съчетано по безпрецедентен начин. 

"Трудно е да се опише с думи - трябва да се чуе. Има класика от цяла Европа с произведения на Паганини, Вивалди, Сарасате, Брамс. Ще бъдат изпълнени и руски романси, българска фолклорна музика, но също така джаз, суинг. Резултатът

Изложба акварел и масло, посветена на 160 години от рождението на Петър Дънов – Учителя беше открита в столичната галерия „Контраст“ днес. Автор на експозицията е художникът Сашо Георгиев. 

Тя ще бъде достъпна в периода от 10 юли до 24 юли.

Вдъхновението на творбите са различни стихове и практики от учението на Петър Дънов. „В процеса на създаване на картините цялото учение на Петър Дънов беше вдъхновяващо. Животът става съвсем по-различен, дните - по-лесни за вършене на ежедневните неща, а също и да приемем нашите слабости, да се вгледаме в себе си, а не само в другите. Дава ни сила да работим върху тях. Човекът е недовършена картина, а постоянно трябва да работи върху себе си и да се развива“, каза художникът Сашо Георгиев .

„Да съм последовател на Дънов е голямо щастие за мен. Това е едно учение, чрез което моят живот се промени. Преди това всичко вървеше

По традиция на форума се провеждат работилници, в които варненските деца и младежи могат да създадат анимационен продукт, който се прожектира на закриващата церемония. Тази година заниманията ще бъдат две. С възпитаниците от Националното училище по изкуствата „Добри Христов“ ще работят режисьорката и преподавател в НАТФИЗ Радостина Нейкова и режисьорът и директор на международния фестивал „Монстра“ в Португалия Фернандо Галрито. Работилница за по-малките ще води Антон Жеков.

В програмата има лекции и срещи с гости на фестивала, както и ежегодната изложба със студентско изкуство на възпитаниците на Нов български университет. Освен нея, тази година ще се представят и плакати на филми, взели Гран при през годините. 

Държавен куклен театър (ДКТ) - Сливен открива новия театрален сезон 2024-2025 с премиера на спектакъла "Маугли" по Ръдиард Киплинг, съобщиха от културният институт.

Премиерата ще се състои на 15 септември на сцената на ДКТ - Сливен.

Сценарият е на Стефан Белов, режисурата - на Бисерка Колевска, сценография - Наталия Гочева, музика - Сара Чакърова, хореография - Милен Данков, текст на стихове - Цветомира Цонева. Участват актьорите Андрей Иванов, Вангел Апостолов, Виктория Иванова, Георги Янев, Миглена Господинова, Росен Иванов, Силвана Петрова, Теодора Попова-Лазарова, Яница Халачева.

Това е една забавна история за човешките взаимоотношения с разнообразни и ярки характери, облечени в кожата на животни от джунглата, посочват от театъра. Езикът е езопов, като на басня. Това прави историята забавна и достъпна за децата.

Приказката е „за малки и големи

Авторите на продукцията „Джон Уик“ подготвят нов сериал, озаглавен John Wick: Under the High Table, съобщи „Холивуд репортър“. 

Киану Рийвс, който изигра главната роля в четирите филма, и режисьорът Чад Стахелски са сред изпълнителните продуцентите на сериала, по който работи студио „Лайънсгейт“. Робърт Ливайн, един от създателите на сериала The Old Man с Джеф Бриджис, е сценарист на проекта.

Стахелски, който е режисьор на четирите игрални филма за „Джон Уик“, ще режисира пилотния епизод на новата продукция. 

John Wick: Under the High Table ще бъде вторият телевизионен сериал от поредицата „Джон Уик“. През 2023 г. се излъчи предисторията на поредицата в минисериала The Continental: From the World of John Wick.  

Описанието на новия сериал обещава съчетание на ново и старо, както и да позиционира вселената на Уик в нова епоха. 

Попрок групата Touch `n Go към Военновъздушните сили на САЩ в Европа ще изнесе безплатен концерт в Ямбол на 28 август, съобщиха от пресслужбата на общината.

Изявата е част от турне в четири града в страната, включително Димитровград, Бургас и Созопол.

Събитието в Ямбол е с начален час 19:00 на площад „Освобождение” пред Културно-информационен център „Безистен”.

Създадената през 1976 г. Touch`n Go има участия в концерти и фестивали в цяла Европа, Югозападна Азия и Африка. Репертоарът им включва най-доброто от рок, кънтри, поп и R&B музиката, покриващи широк спектър на американската популярна музика.

За концерта си в Ямбол съставът е подготвил песни на легендарни изпълнители и групи като Фил Колинс, "Ийгълс“, Пол Саймън, Карлос Сантана, "АББА“, Арета Франклин, Елвис Пресли, Нена и др., съобщиха още от общинския прес

Градската художествена галерия във Варна представя проекта „Ефектът Люксембург“ на базираните в Истанбул художници Джошкун Сами и Шевкет Сюнмез.

Експозицията включва живопис, паравани и асамблаж от различни периоди на творчеството им.

Авторите имат творческо сътрудничество, започнало по време на студентските им години в Художествената академия “Мимар Синан” в Истанбул. Свърза ги и България, където са родени през 70-те години на ХХ век - Сами през 1973 г. в Силистра, а Сюнмез - през 1978 г. в Пловдив. Двамата работят както в Турция, така и у нас, и имат самостоятелни и колективни изяви в Турция, България, Австрия, както и творческо присъствие във Франция.

Изложбата показва техните различни артистични практики в диалог. И двамата творци са заинтригувани от темата за трансформацията на личните и колективни преживявания. Картините, параваните и асамблажите на Сюнмез -

Общо 37 български и 19 чуждестранни филми са включени в конкурсната програма на Международния фестивал на любителските исторически филми, който ще се състои от 28 до 30 юни в Шумен, съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856“, където ще бъдат представени кинолентите. 

Филмите от чужбина, включени в конкурсната програма, са от Черна гора, Великобритания, Нидерландия, Република Северна Македония, Молдова, Словения, Украйна и Русия. „Богатото тематично разнообразие представя сюжети и истории, свързани с национално-освободителното движение, с войните за независимост, места на паметта, фолклорни традиции, имена в българското и световното изкуство и др. Близо 70 са творците на различни възрасти, които ще се съревновават в конкурсната програма. Петима от тях ще спорят за приза най-добър филм на млад автор (до 30 години). Популяризирането на фестивала в училищата провоки

По повод 20-тата годишнина на Световния фестивал на анимационния филм тази година журито е съставено от носители на Гран при и големи награди през годините. В него влиза аниматорката и преподавател Леа Видакович, позната със своите арт инсталации, които я вдъхновяват да започне да се занимава и със стоп-моушън анимация. Тя е носител на Гран при през 2023 г. за своя филм „Семеен портрет”. В журито е и френският аниматор Пол Ма, който се занимава и с графичен дизайн и специални ефекти в киното. Също награждаван с Гран при във Варна за своя филм „Безценен” през 2021 г. Другият представител на комисията е естонският режисьор и художник Прийт Пярн, който има богат опит и множество награди, като във Варна е отличен през 1985 г. за „Тайм аут”. Техен колега в журито е и французинът Борис Лабе, който съчетава дигиталните движещи се картинки и класическите анимационни техники, заслужил Гран при през 2019 г. за „Падението”. Българският член на журито е Йоана Атанасова, която има призове от СФАФ за най-добър български филм и на Съюза на българските художници. Тя е носител и на три награди на Съюза на българските филмови дейци за 2024 г. Атанасова е художник, режисьор и преподавател в Нов български университет. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Лео Зограф представя изложба със светлинна фотография „Танцуващият с фотоапарат“
Международен фестивал по фойерверки
Виенският ансамбъл „Паганини“ и квартет „Кукал“ от Чехия гостуват на „Европейски музикален фестивал“
Драгомир Костадинов пресъздава разпада на обществото
Българското MP-Studio е финалист в световен конкурс за видеомапинг
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.